Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, D±brówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Mi³om³yn, Mierzwa, kroniki, reporta¿e, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, ksiêgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur






A d±b ro¶nie.
Antologia reporta¿u o Warmii i Mazurach po 1945 roku


Wstêp Andrzeja Saksona*

I
W 1945 roku na Warmii i Mazurach w zasadniczy sposób zmieni³y siê dotychczasowe stosunki pañstwowe, polityczne, gospodarcze, wyznaniowe, ludno¶ciowe i narodowe. Przerwana zosta³a ci±g³o¶æ historyczno-kulturowa tego regionu, czego przejawem by³ niespotykany w dziejach nowo¿ytnej Europy proces masowej wymiany ludno¶ci.

By³o to w znacznej mierze mo¿liwe wskutek tego, ¿e po zakoñczeniu dzia³añ wojennych wytworzy³a siê tu swoista pró¿nia demograficzna. Wed³ug ówczesnych szacunków, po zakoñczeniu wojny na Warmii i Mazurach przebywa³o jedynie dwie¶cie tysiêcy osób - to znaczy, ¿e liczba ludno¶ci tego obszaru zmniejszy³a siê o prawie 80% w stosunku do stanu zaludnienia sprzed 1939 roku. Byli to g³ównie dawni mieszkañcy tych ziem - Niemcy, Mazurzy i Warmiacy oraz kilka tysiêcy robotników wywiezionych w czasie wojny na przymusowe roboty do Prus Wschodnich z niemal wszystkich krajów Europy. Przewa¿ali w¶ród nich Polacy oraz obywatele ZSRR.

Nie pierwszy to tego typu przypadek w dziejach krainy nazywanej Prusami, Prusami Wschodnimi, Pomorzem Wschodnim czy Warmi± i Mazurami. Proces dziejowy powodowa³ tutaj nawarstwienie siê, ale tak¿e zanikanie i nap³ywanie ludów, grup narodowych i etnicznych. Po ¿yj±cych tu Prusach (Staroprusach) ¶lad ju¿ dawno zagin±³, pozosta³y jedynie spolonizowane czy zgermanizowane nazwy geograficzne i ¶lady w leksyce gwar Warmii i Mazur.

"Na po³udniu Prus Wschodnich, miêdzy torfowiskami i piaszczyst± pustoci±, po¶ród jezior i sosnowych lasów ¿yli¶my, my Mazurzy - mieszanina sk³adaj±ca siê z ¿ywio³u pruskiego i polskiego, brandenburskiego, salzburskiego i ruskiego" - pisa³ urodzony w E³ku na Mazurach Siegfried Lenz.

Koniec Wielkiej Wojny w 1945 roku spowodowa³ zag³adê tego ¶wiata ...


*Andrzej Sakson - ur. 1952 r. w Elbl±gu. Socjolog, prof. dr hab., pracownik naukowy Instytutu Zachodniego i Instytutu Socjologii UAM w Poznaniu. Cz³onek wielu krajowych i miêdzynarodowych organizacji i gremiów naukowych. Autor wielu cenionych prac m.in. "Mazurzy - spo³eczno¶æ pogranicza" oraz "Stosunki narodowo¶ciowe na Warmii i Mazurach 1945-1997".





   Copyright Moja Biblioteka Mazurska 2003

Projekt i wykonanie NGI