Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur

Dawna Ostróda.
Obrazy z życia wschodniopruskiego miasta


Wstęp

Gdy we wrześniu 2003 roku ukazał się "Spacer po dawnej Ostródzie" nie spodziewałem się, że w kilka miesięcy zniknie on z księgarń, a ja otrzymam tak wiele próśb o pomoc w jego nabyciu.

Decyzja o drugim wydaniu dojrzewała dość długo, a zakładane wstępnie poszerzenie pierwszej edycji zaowocowało w końcu nową książką - "Dawną Ostródą". Nie jest to bowiem tylko poprawione i zmienione wydanie "Spaceru". Wykorzystując okazję ponownego kontaktu z Czytelnikami znacznie bowiem rozszerzyłem tekst, wzbogacając go o nowy materiał ilustracyjny. Tym razem, opierając książkę na własnych zbiorach, skorzystałem również ze zdjęć znajdujących się w archiwum Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreußen w Osterode am Harz. Całość uzupełniłem widokówkami znajdującymi się w posiadaniu Heinza Ewerta, Pawła Klikowicza i Waldemara Mierzwy, którym niniejszym za to dziękuję.

Szczególne podziękowania za pomoc w redagowaniu tekstów niemieckich składam Profesorowi Edgarowi Steinerowi z Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreußen. Nie mniej serdeczne słowa podzięki należą się Sławomirowi świerczyńskiemu z Osterode am Harz za pomoc w pozyskaniu niektórych ilustracji.

Pozostaję w nadziei, że "Dawna Ostróda" zostanie co najmniej tak samo dobrze przyjęta przez Czytelników jak wcześniejszy "Spacer".

Ich bedanke mich beim Vorstand der Kreisgemeinschaft Osterode Ostpreußen e. V. für die Zustimmung zur Veröffentlichung von Bildern aus ihrem Archiv in Osterode am Harz in diesem Buch. Mein besonderer Dank gilt Herrn Prof. Edgar Steiner für seine Hilfe bei der redaktionellen Bearbeitung der deutschen Texte. Des weiteren danke ich Herrn Heinz Ewert, der mir Bilder aus seiner Kollektion für die Veröffentlichung in dieser Ausgabe zur Verfügung stellte.

Ich wünsche allen Lesern viel Spaß beim Entdecken von Osterode bzw. beim Wiedersehen mit der Perle des Oberlandes aus der Vorkriegszeit.
Janusz B. Kozłowski
Ostróda, lipiec 2006
   Copyright Moja Biblioteka Mazurska 2003

Projekt i wykonanie NG Interactive