Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur

Max Toeppen, Wierzenia mazurskie

Od wydawcy

Wierzenia mazurskie Maxa P. Toeppena ukazują się jako dwunasty tom serii "Moja Biblioteka Mazurska" dąbrówieńskiej Oficyny "Retman".

Niniejsza edycja oparta została o dwa niemieckojęzyczne wydania pracy Toeppena. Pierwsze ukazało się drukiem w 1866 roku w "Altpreussische Monatsschrift", drugie - uzupełnione i wzbogacone o zbiór podań i baśni - opublikowane zostało rok później w formie książkowej. Wstępy do obu wydań, autorstwa samego Toeppena, zostały tu przypomniane.

Uwspółcześnienia tekstu podjął się Tadeusz Ostojski. Podstawą jego pracy był przekład Wierzeń Toeppena dokonany przez Eugenię Piltzównę, zamieszczony w VI i VII tomie czasopisma "Wisła".

Sprecyzowano i uzupełniono niepełne zapisy aparatu naukowego, opracowując je w sposób zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Przypisy sporządzone przez Toeppena oznaczone są liczbami arabskimi, przez Piltzównę liczbami rzymskimi, redaktorów gwiazdkami. Uwspółcześniono nazwy miejscowości, choć - dla zachowania autentyczności opracowania - pozostawiono tradycyjne nazwy mazurskich miast (Jańsbork - w miejsce Pisza, Ządźbork - Mrągowa, Margrabowa - Olecka etc.).

Dopełnieniem niniejszego tomu jest edycja, dzisiaj właściwie zupełnie zapomnianego, Jakuba Turowskiego, Klucz do bardzo ważnych Tajemnic. Tekst, na który kilkakrotnie powoływał się Toeppen, przytoczony został według wydania z 1937 roku.

Pragniemy tą drogą złożyć podziękowania tym, którzy przyczynili się do powstania niniejszej publikacji. Annie Szyfer i Władysławowi Ogrodzińskiemu dziękujemy za teksty poprzedzające edycję Wierzeń Toeppena, Grzegorzowi Jasińskiemu i Zbigniewowi Chojnowskiemu za pomoc w pracach redakcyjnych, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie za możliwość skorzystania ze zbiorów.

Specjalne słowa podziękowania należą się Mieczysławowi Wieliczce za użyczenie mazurskich fotografii z latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku.

Paweł Błażewicz, Jerzy M. Łapo, Waldemar Mierzwa

   Copyright Moja Biblioteka Mazurska 2003

Projekt i wykonanie NG Interactive