Mazury, Prusy Wschodnie, Warmia, historia Warmii i Mazur, Dąbrówno, Gilgenburg, Ryn, Olsztynek, Miłomłyn, Mierzwa, kroniki, reportaże, bibliofilstwo, wydawnictwa bibliofilskie, księgarnia internetowa, Moja biblioteka Mazurska, historia Warmii i Mazur













Kronika parafii ewangelickiej w Rynie w Prusach Wschodnich
Ułożona przez proboszcza ryńskiego Alberta Sapatkę z okazji jubileuszu 300-lecia istnienia tutejszego kościoła (1604-1904)


Od wydawcy

Czwarty tom "Mojej Biblioteki Mazurskiej" przenosi nas do Rynu, małego mazurskiego miasteczka, znanego z potężnego, krzyżackiego zamku. W 1604 roku rozpoczęto obok tej twierdzy budowę gotyckiego kościoła. W 1904 roku, z okazji trzechsetnej rocznicy budowy świątyni, ówczesny pastor, Albert Sapatka, wydał w Królewcu "Kronikę parafii ewangelickiej w Rynie w Prusach Wschodnich".

Ryński kościół nie przetrwał do naszych czasów. W wyniku nieumyślnego zaprószenia ognia spłonął zimą 1940 roku. Ostatecznie ruiny zostały rozebrane dopiero wiele lat po wojnie. Dzisiaj w miejscu, w którym kiedyś była świątynia, stoi budynek hotelu i restauracji "Żero".

Wydanie tej książki było możliwe dzięki współpracy historyków z Giżycka i Olsztyna: dr hab. Grzegorza Białuńskiego, dr Grzegorza Jasińskiego i tłumaczki - Małgorzaty Szymańskiej-Jasińskiej. Już dzisiaj mogę z satysfakcją zapowiedzieć, że spotkamy się z nimi, podobnie jak i z nieocenioną redaktor Danielą Lewicką, w kolejnych tomach "Mojej Biblioteki Mazurskiej".

Przypadek sprawił, że termin polskiego wydania pracy Sapatki zbiegł się z 280-tą rocznicą nadania Rynowi praw miejskich, a poświęcony tej książce wieczór promocyjny stał się jednym z punktów programu ryńskiego święta w lipcu 2003 roku.

Tom ten otwiera lista Prenumeratorów "Mojej Biblioteki Mazurskiej". W drugiej połowie XIX wieku wiele wartościowych książek ukazać się mogło w dużej mierze właśnie dzięki prenumeratorom, którzy zobowiązywali się do zakupu dzieła jeszcze przed ukazaniem się go drukiem. Pozwalało to wydawcy nie tylko zmniejszyć koszty wydania, ale także zoptymalizować wysokość nakładu. Nazwiska prenumeratorów "Mojej Biblioteki Mazurskiej" będą drukowane począwszy od czwartego tomu serii na jednej z pierwszych stron każdej książki. Jako wydawca "Mojej Biblioteki Mazurskiej" zobowiązuję się do udzielenia Prenumeratorom rabatu w wysokości 20% ceny detalicznej. Szczegóły prenumeraty można odnaleźć na internetowych stronach "Biblioteki" pod adresem: www.mojabibliotekamazurska.pl. Serdecznie na nie, podobnie jak i do prenumeraty, zapraszam!

Trwają prace nad piątym tomem "Mojej Biblioteki Mazurskiej". Będzie nim "Kuchnią Prus Wschodnich". Książka ta powinna znaleźć się w sprzedaży jeszcze przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

Waldemar Mierzwa

Dąbrówno, lipiec 2003






   Copyright Moja Biblioteka Mazurska 2003

Projekt i wykonanie NG Interactive